شتابدهنده

معرفی 10 شتابدهنده برتر دنیا

شتابدهنده برتر دنیا ، میدونید این چند کلمه برای کارافرینان در سراسر دنیا چقدر مهم هستند؟  چون به کارافرینان کمک میکنند تا یک کسب و کار قوی ایجاد کنند . شتابدهنده های استارتاپی زیادی وجود دارند که تعدادی از ان ها محبوبیت بیشتری دارند . در ادامه به بررسی چند  شتابدهنده استارتاپی برتر میپردازیم.

در ادامه قصد داریم تا شما را  با شتابدهنده برتر دنیا و خروجی‌های موفق آن‌ها آشنا کنیم !احتمالا برای شما هم جالب است که بدانید در سراسر جهان بیش‌ از 3000 شتاب دهنده وجود دارد که هر یک از آن‌ها مانند یک سکوی پرتاب عمل می‌کنند و این امکان را به کارآفرینان می‌دهند تا یک کسب‌وکار قوی ایجاد نمایند.

در واقع شتابدهنده ها با سرمایه‌گذاری، آموزش و فراهم آوردن فضای کاری به استارتاپ‌ها کمک می‌کنند تا بر چالش‌های تجاری و تحقیقاتی خود غلبه نمایند و استارتاپ را در مسیر موفقیت قرار دهند. بنابراین می‌توان گفت که موفقیت یک شتاب دهنده به تعداد خروجی‌های موفق آن بستگی دارد.

بنابراین، هرچه یک شتاب دهنده خروجی‌های موفق بیشتری داشته باشد، موفقیت شتاب دهنده نیز بیشتر خواهد بود.ر ادامه این مطلب با شتابدهنده های برتر دنیا که خروجی‌ های موفق زیادی داشته‌اند، آشنا خواهید شد.

1.  Y Combinator اولین شتابدهنده برتردنیا

شتابدهنده برتر دنیا y combinator
در واقع Y Combinator یکی از شتابدهنده های برتردنیا میباشد که هر ساله به گروهی از استارتاپ‌های جدید 120000 دلار کمک مالی می‌کند. به‌همین دلیل Y Combinator به‌عنوان برترین شتاب دهنده استارتاپ در سراسر دنیا شناخته شده است.

• میزان سرمایه‌گذاری: 20 هزار دلار در ازای 7 درصد از سهام
• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: بیش از 2000
• تعداد خروجی سالیانه: 200 تا 246

Y Combinator  یکی از  شتابدهنده های برتر دنیا در سال 2005 توسط پل گراهام تأسیس شد و در حال حاضر توسط یک تیم 40 نفره در آمریکا اداره می‌شود. این شتاب دهنده طی سال‌ها فعالیت خود توانسته است که به بیش از 2000 استارتاپ کمک کند و سرمایه موردنیازشان را تأمین نمایید. مبلغ سرمایه‌گذاری Y Combinator بیش‌ از 100 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.در واقع Y Combinator هر ساله به گروهی از استارتاپ‌های جدید 120000 دلار کمک مالی می‌کند. به‌همین دلیل Y Combinator به‌عنوان برترین شتاب دهنده استارتاپ در سراسر دنیا شناخته شده است.

این شتاب دهنده سالانه حدود 13000 درخواست را تنها از طریق اینترنت دریافت می‌کند و از بین آن‌ها 200 الی 240 استارتاپ را طی یک فرآیند بسیار سخت‌گیرانه، انتخاب می‌کند. برخی از برجسته‌ترین استارتاپ‌های خروجی از شتاب‌دهنده عبارتند از: Airbnb، Dropbox، Stripe، Reddit، Twitch، Coinbase و Weebly.

2.  500 Startups دومین شتابدهنده برتردنیا

شتابدهنده برتر دنیا 500 startups
500 Startups یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر (متشکل از 4 صندوق اصلی و 13 صندوق خرد) است که توسط یک تیم 150 نفره از 20 کشور جهان اداره می‌شود.

• میزان سرمایه‌گذاری: 15 هزار دلار در ازای 6 درصد از سهام
• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 2200
• تعداد خروجی: 190

500 Startups یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر (متشکل از 4 صندوق اصلی و 13 صندوق خرد) است که توسط یک تیم 150 نفره از 20 کشور جهان اداره می‌شود. هدف اصلی آن‌ها ایجاد اکوسیستم‌های پررونق در سراسر جهان است و به‌همین دلیل در حداقل 60 کشور فعالیت دارند.

500 Startups از طریق برنامه‌های 4 ماهه خود از کارآفرینان ماهر حمایت می‌کند و به آن‌ها فرصت پیشرفت را می‌دهد.
سرمایه‌گذاران و منتورهای این شتاب دهنده استارتاپی در شرکت‌هایی نظیر پی‌پال، گوگل، فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب، لینکدین، توییتر و اپل سابقه فعالیت داشته‌اند. به همین دلیل متخصصان و منتورهای این شتاب دهنده در حوزه‌های مختلفی تخصص دارند و تجربیات خود را در اختیار استارتاپ‌ها قرار می‌دهند.

استارتاپ‌هایی نظیر Twilio, Canvaو Udemyجزو خروجی‌های موفق این شتاب دهنده هستند.

3. Techstarsسومین شتابدهنده برتردنیا

Techstarسومین شتابدهنده برتردنیا

Techstars یکی دیگر از شتابدهندهای برتردنیا است که در سال 2006 شروع به فعالیت کرد. این شتاب دهنده، یک شبکه جهانی است که به کارآفرینان این امکان را می‌دهد تا فارغ از موقعیت مکانی، فناوری‌های پیشرفته خود را در بازار عرضه کنند.

• میزان سرمایه‌گذاری: 20 هزار دلار در ازای 6 درصد از سهام
• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 1557
• تعداد خروجی: 134

Techstars یکی دیگر از شتاب دهنده های برتر دنیا است که در سال 2006 شروع به فعالیت کرد. این شتاب دهنده، یک شبکه جهانی است که به کارآفرینان این امکان را می‌دهد تا فارغ از موقعیت مکانی، فناوری‌های پیشرفته خود را در بازار عرضه کنند.در واقع این شتاب دهنده با تأمین سرمایه مالی استارتاپ‌ها و مشاوره‌هایی که ارائه می‌دهد، به رشد استارتاپ سرعت ویژه‌ای می‌بخشد. برنامه شتاب دهنده Techstars تاکنون بیش از 1000 شرکت را پشتیبانی کرده است. Uber، DigitalOcean، twilio و SendGrid از جمله شرکت‌هایی هستند که از Techstars سرمایه دریافت کرده‌اند.

این شبکه جهانی به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا از طریق ایجاد شبکه‌ای گسترده از مشاوران، مربیان، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان، رشد کنند. در حال حاضر Techstars، 47 شتاب دهنده دارد که برنامه‌های آن‌ها در بیش از 15 کشور اجرا می‌شود.
برنامه‌های شتاب دهی Techstars عموما 3 ماهه هستند که با ارائه مشاوره، تأمین سرمایه موردنیاز و فضای کاری به رشد استارتاپ‌ها منجر می‌شود.

4. Plug and Play چهارمین شتابدهنده برتردنیا

PLUG AND PLAY شتابدهنده برتردنیا
شتاب دهنده Plug and Play در سال 2006 تأسیس شد و در حال حاضر در قالب یک تیم 251 تا 500 نفره در حال فعالیت هستند. بیشتر سرمایه‌گذاری‌های این شتاب دهنده در مراحل اولیه انجام می‌گیرد و تمرکز آن‌ها بیشتر روی رهبری تیم‌های بزرگ در حال رشد است.

• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 731
• تعداد خروجی: 60

شتاب دهنده Plug and Play در سال 2006 تأسیس شد و در حال حاضر در قالب یک تیم 251 تا 500 نفره در حال فعالیت هستند. بیشتر سرمایه‌گذاری‌های این شتاب دهنده در مراحل اولیه انجام می‌گیرد و تمرکز آن‌ها بیشتر روی رهبری تیم‌های بزرگ در حال رشد است.
شتاب دهنده Plug and Play هر سال دو بار، 12 برنامه شتابدهی مختلف را برای صنایع خاصی اجرا می‌کند. به‌همین دلیل به‌عنوان یک پلتفرم مشارکت و همکاری برای شرکت‌های بزرگ و استارتاپ‌های دارای کیفیت بالا، شناخته شده است.

در حال حاضر، این شتاب دهنده موفق بر روی 262 استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده است و رویدادهای شبکه‌ای مختلفی را به‌صورت روزانه برگزار می‌کند.

5. Masschallenge پنجمین شتابدهنده برتردنیا

MASSCHALLANGE شتابدهنده برتردنیا
MassChallenge یکی دیگر از شتاب دهنده‌های موفقی است که بیش از 10 سال سابقه فعالیت دارد. MassChallenge طی یک دوره 4 ماهه با ارائه جلسات مشاوره‌ای، آموزشی و رویدادهای مختلف به استارتاپ‌های حوزه فین‌تک ، امنیت، فناوری ورزشی، سیستم‌های غذایی پایدار و HealthTech کمک می‌کند.

• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 1387
• تعداد خروجی: 39

MassChallenge یکی دیگر از شتاب دهنده‌های موفقی است که بیش از 10 سال سابقه فعالیت دارد. MassChallenge طی یک دوره 4 ماهه با ارائه جلسات مشاوره‌ای، آموزشی و رویدادهای مختلف به استارتاپ‌های حوزه فین‌تک ، امنیت، فناوری ورزشی، سیستم‌های غذایی پایدار و HealthTech کمک می‌کند.در حال حاضر شتاب دهنده استارتاپ HealthTech در بوستون مستقر است اما برنامه‌های شتابدهی خود را در سراسر جهان (کشورهایی نظیر بریتانیا، مکزیک و سوئیس) اجرا می‌کند.

د

6. SOSV ششمین شتابدهنده برتردنیا

SOSV شتابدهنده برتردنیا

• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 1152
• تعداد خروجی: 23

SOSV یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر جهانی است که سرمایه‌گذاری چندمرحله‌ای برای رشد و توسعه ایده‌های بزرگ کارآفرینان ارائه می‌دهد. تمرکز اصلی این شرکت بر روی ایده‌هایی است که تغییرات مثبتی را به‌دنبال خواهند داشت.

SOSV هر سال 150 استارتاپ را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کند و برنامه‌های پیشرفته‌ای برای تسریع توسعه محصول استارتاپ در نظر می‌گیرد. برنامه‌های شتابدهی این مجموعه توسط 132 کارمند در سراسر جهان (9 کشور) اجرا می‌شود. باتوجه به این‌که شتابدهنده SOSV به آزمایشگاه‌ها و فضاهای سازنده واقعی دسترسی دارد، محبوبیت زیادی در بین استارتاپ‌های بیوتکنولوژی و صنایع غذایی محبوب است.

از جمله شرکت‌های برتر مجموعه SOSV می توان به NotCo، Perfect Day، Upside Foods، Yeelight، Opentrons، Shopal، Snapask، BitMEX و API3 اشاره کرد.

7. Startupbootcamp هفتمین شتابدهنده برتردنیا

شتابدهنده برتردنیا startupbootcamp
هدف اصلی این شتابدهنده ، حمایت از کارافرینان در مراحل اولیه ، راه اندازی استارتاپ است .

• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 424
• تعداد خروجی:21

شتابدهنده Startupbootcamp در سال 2010 تأسیس شد و فعالیت خود را در زمینه اینترنت اشیاء، صنایع غذایی؛ فناوری مالی (فین تک) و اینشورتک (Insurtech) یا همان فناوری بیمه در سنگاپور، لندن، مکزیکو سیتی، دبی، آمستردام و غیره شروع کرد.

این شتاب دهنده برنامه‌های شتابدهی سه ماهه متمرکز و عمیقی دارد که در شهرهای مختلفی آن‌هارا با تمرکز بر صنایعی خاصی اجرا می‌کند.
هدف اصلی Startupbootcamp حمایت از کارآفرینان در مراحل اولیه راه‌اندازی استارتاپ است. Startupbootcamp به کمک یک شبکه گسترده از مشاوران، سرمایه‌گذاران و شرکای تجاری برنامه شتابدهی خود را اجرا می‌کند.

8. Internet Initiatives Development Fund (IIDF)

شتابدهنده برتردنیا iidf
بیشتر در حوزه امنیت سایبری ، خرده فروشی ، کلان داده، اینترنت اشیا و تکنولوژی تبلیغات تخصص دارد.

• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 335
• تعداد خروجی:21

یکی دیگر از بهترین شتاب دهنده های دنیا IIDF است که بیشتر در حوزه امنیت سایبری، خرده‌فروشی، کلان داده (Big data)، اینترنت اشیاء (IoT) و ادتک (AdTech) یا همان تکنولوژی تبلیغات تخصص دارد.IIDF در واقع یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر است که در مراحل اولیه راه‌اندازی استارتاپ 100 هزار تا 3 میلیون دلار سرمایه در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهد. شتاب دهنده IIDF در روسیه مستقر است و به کارآفرینان روسی زبان این فرصت را می‌دهند تا تغییرات مثبتی داشته باشند و به یک شرکت جهانی تبدیل شوند.

9. Wayra هشتمین شتابدهنده برتردنیا

شتابدهنده برتردنیا wayra
با هدف توسعه استارتاپ ها و یافتن جریان های درامدی تاسیس شده است

 

• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 960
• تعداد خروجی: 18

Wayra در سال 2011 با هدف توسعه استارتاپ‌ها و یافتن جریان‌های درآمدی تأسیس شد. در حال حاضر Wayra بزرگ‌ترین مرکز نوآوری باز جهان است که استارتاپ‌ها را به شرکت‌های بزرگ تبدیل می‌کند.

این شتاب دهنده توسط Telefonica، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابرتی در جهان حمایت مالی می‌شود. از این‌رو، قادر است که سالانه تا 50 هزار دلار سرمایه در اختیار استارتاپ‌ها قرار دهد.

10. Start-Up Chile نهمین شتابدهنده برتردنیا

شتابدهنده برتردنیا startup chile
کارافرینانی که تحت حمایت مالی این شتابدهنده باشند .میتوانند تا سقف 80 هزار دلار سرمایه و 100 هزار دلار پاداش دریافت نمایید.

• تعداد استارتاپ‌های سرمایه‌گذاری شده: 837
• تعداد خروجی: 16

آخرین مرکزی که به‌عنوان بهترین شتاب دهنده دنیا بررسی می‌کنیم، Start-Up Chile است. به‌نظر می‌رسد که Start-Up Chile یکی از فعال‌ترین، منحصر به‌فردترین و سریع‌ترین برنامه‌های شتابدهی در جهان را دارد.

این شتاب دهنده توسط دولت شیلی برای تشویق سرمایه‌گذاری و جذب کارآفرینان تأسیس شد. کارآفرینانی که تحت حمایت مالی این شتاب دهنده باشند می‌توانند تا سقف 80 هزار دلار سرمایه و 100 هزار دلار پاداش دریافت نمایند.Start-Up Chile یک برنامه شتابدهی فوق العاده دیگری نیز دارد که تنها از استارتاپ‌هایی حمایت می‌کند که توسط کارآفرینان زن مدیریت می‌شوند.

مشارکت در یک برنامه شتابدهی می‌تواند تأثیر زیادی بر روی رشد سریع و توسعه یک استارتاپ داشته باشد. با بررسی بهترین شتاب دهنده های دنیا می‌توانیم ببینیم که یک برنامه شتابدهی تا چه میزان می‌تواند بر روی موفقیت و جهانی شدن یک استارتاپ تأثیر داشته باشد.

جالب است بدانید که برنامه‌های شتابدهی کوچک‌تر نیز می‌توانند خروجی‌های موفقی داشته باشند. بنابراین در صورتی‌که به‌عنوان یک کارآفرین به دنبال پیدا کردن بهترین برنامه شتابدهی هستید، باید باتوجه به نیازها و اولویت‌هایی که دارید، بهترین شتاب دهنده برای رشد سریع استارتاپ خود را شناسایی کنید.

جمع بندی:

بطور خلاصه انتخاب درست یک شتابدهنده تاثیر زیادی برروی موفقیت و سوددهی یک استارتاپ دارد و برای کارفرینان اهمیت زیادی دارد چون برای ایجاد یک کسب و کار قوی نیاز به یک شتابدهنده محبوب و کاربردی دارند. در این مقاله به بررسی 10 شتابدهنده برتردنیا پرداختیم . هرکدام از این شتابدهنده ها ویژگی های مخصوص به خود دارند . اگر علاقمند به این مطلب هستید بلاگ گرین تک را دنبال کنید .  همچنین می توانید با دنبال کردن اینستاگرام و لینکدین گرین تک همیشه به منتخبی از محتوای بروز و کاربردی استارتاپ ها دسترسی داشته باشید.

شما کدامیک از  را موثرتر می دانید و از کدام یک از 10 شتابدهنده برتردنیا را تا به حال استفاده کرده اید؟ نظرات خود را با ما و مخاطبان گرین تک در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا