شتابدهنده

12 مزیت شتابدهنده برای استارتاپ ها

مزیت شتابدهنده برای استارتاپ ها بیشتر در بازه زمانی که نیاز به مشاوره ، راهنمایی و مقداری سرمایه دارند، به چشم میاید. شتاب‌دهنده‌ها با ارائه یک برنامه جامع 3 الی 4 ماهه، شرایط لازم برای دستیابی به اهداف را فراهم می‌کنند. در واقع، یک شتاب دهنده کمک می‌کند تا چیزهایی‌که به دنبال آن هستید را به‌دست آورید. ممکن است شما به‌عنوان یک کارآفرین، در مورد همکاری با شتاب‌دهنده‌ها دچار تردید باشید. در این مطلب، 12 نوع از مزایای شتابدهنده برای استارتاپ‌ها را بررسی خواهیم کرد.

مزایای شتابدهنده برای استارتاپ ها :

مزایای شتابدهنده برای استارتاپ ها
در ادامه به بررسی 12 مزیت شتابدهنده میپردازیم

1- پشتیبانی جامع

اولین مورد از مزایای شتابدهنده راه‌اندازی یک استارتاپ فرآیند چالش برانگیز است. به همین دلیل احتمال دارد، بنیان‌گذاران به‌تنهایی قادر به حل مشکلات و چالش‌های موجود نباشند. از این‌رو، بنیان‌گذار به یک حامی نیاز خواهد داشت.زمانی‌که با یک شتابدهنده کار کنید، حمایت زیادی را از سوی مربیان و سایر افراد دریافت خواهید کرد. علاوه‌بر حمایت عاطفی، آن‌ها می‌توانند تجربه و دانش خود را در اختیار شما قرار دهند تا مسیر لازم برای دستیابی به اهداف را طی کنید.علاوه‌بر این، از طرف سایر بنیان‌گذارانی که در برنامه شتاب‌دهنده حضور دارند نیز حمایت می‌شوید. تمامی این حمایت‌ها، امکان رشد سریع را فراهم می‌سازند.

2-داشتن فهرستی کامل از فعالیت‌ها

لیست فهرست از جمله مزایای شتابدهنده
برنامه‌ هر یک از شتابدهنده‌ها متفاوت است اما در حالت کلی یک برنامه معمولی شامل جلساتی با منتورها (مربیان)، جلسات بازخورد، ارائه‌های آزمایشی، شبکه‌سازی و فعالیت‌های اجتماعی است

در وحله اول با مشاهده برنامه شتابدهنده ممکن است تصور کنید که برنامه شتابدهی استارتاپ شما کوتاه مدت است. این برنامه چندماهه مملو از فعالیت‌هایی است که نتیجه آن به نفع شما و استارتاپ‌تان خواهد بود.برنامه‌ هر یک از شتابدهنده‌ها متفاوت است اما در حالت کلی یک برنامه معمولی شامل جلساتی با منتورها (مربیان)، جلسات بازخورد، ارائه‌های آزمایشی، شبکه‌سازی و فعالیت‌های اجتماعی است.از طریق این رویدادها و فعالیت‌ها شما اطلاعات زیادی را کسب خواهید کرد که می‌توانید از آن‌ها برای رشد استارتاپ خود استفاده کنید.

3-دسترسی به سرمایه‌گذار

دسترسی به سرمایه گذار از جمله مزایای شتابدهنده
سومین نوع از مزایای شتابدهنده سرمایه گذاری است. در برنامه‌های شتاب‌دهنده معمولا سرمایه‌ای در اختیار استارتاپ قرار نمی‌دهند اما شما را مستقیما به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند متصل می‌کنند

سومین مزیت شتابدهنده سرمایه گذاری است. در برنامه‌های شتاب‌دهنده معمولا سرمایه‌ای در اختیار استارتاپ قرار نمی‌دهند اما شما را مستقیما به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند متصل می‌کنند. به همین دلیل در رویداد‌ها و ارائه‌های شتابدهنده‌ها، تعدادی از سرمایه‌گذاران دعوت می‌شوند تا از این طریق با استارتاپ شما آشنایی پیدا کنند.

این رویدادها فرصت ملاقات و معاشرت با سرمایه‌گذاران را به‌وجود می‌آورند. چنین فرصتی می‌تواند راه را برای پیشنهادات مالی باز کنند، به‌ویژه زمانی‌که سرمایه‌گذاران ببینید که برنامه شتاب‌دهنده به رشد استارتاپ شما کمک کرده است و استارتاپ شما پتانسیل بازگشت سرمایه را دارد. در این حالت، سرمایه‌گذاران تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری در استارتاپ شما خواهند داشت.

4-دستیابی سریع به دانش و تجربه

 چهارمین نوع از مزایای شتابدهنده دستیابی سریع به دانش و تجربه هست
دستیابی سریع به دانش و تجربه از مزایای شتابدهنده ، متمرکز از اطلاعات که به شما این امکان را می‌دهد تا به کار خود سرعت ببخشید.

این شکل متمرکز از اطلاعات به شما این امکان را می‌دهد تا به کار خود سرعت ببخشید.در واقع به‌جای این‌که چرخ را دوباره اختراع کنید، از سال‌ها تجربه انباشته شده که برای راه‌اندازی استارتاپ کسب شده است، به روشی استراتژیک و حساب شده استفاده می‌کنید. بدیهی است که چنین راهکاری می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی موفقیت شما داشته باشد و شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

5-دروازه‌ای برای ورود مشتریان آینده

مشتریان اینده پنجمین نوع از مزایای شتابدهنده
اعضای شتابدهنده جزو جامعه هدف شما هستند که در روز نمایش (Demo days) با به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات بیشتر در مورد پروژه خود، می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و آن‌هارا در مورد کاری که انجام می‌دهید، مطلع سازید

از دیگر مزایای شتابدهنده  میتوان به دروازه ای برای ورود مشتریان جدید اشاره کرد.  اعضای شتابدهنده جزو جامعه هدف شما هستند که در روز نمایش (Demo days) با به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات بیشتر در مورد پروژه خود، می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و آن‌ها را در مورد کاری که انجام می‌دهید، مطلع سازید.

این کار می‌تواند سروصدای زیادی را در مورد استارتاپ شما ایجاد کند. علاوه‌ بر این، تبلیغات قبلی شما نیز می‌تواند در این مسیر کمک کننده باشد و کاری که انجام می‌دهید را تأیید کند. از این طریق می‌توانید مشتریان آینده خود را آماده کنید و منتظر راه‌اندازی استارتاپ خود باشید.تعامل با مشتریان بالقوه در روز نمایش یا از طریق دیگر کانال‌ها منجر به ایجاد پایگاه داده‌ای مهم از سرنخ‌ها (leads) خواهد شد. این پایگاه داده به شما در توسعه و شناخت برند کمک خواهد کرد.

6- ششمین مورد از مزایای شتابدهنده توسعه مهارت‌ها میباشد

توسعه مهارت ها از جمله مزایای شتابدهنده
ششمین مورد از مزایای شتابدهنده میتوان به توسعه مهارت ها اشاره کرد . شتابدهنده به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را با سایر بنیان‌گذاران به‌اشتراک بگذارید. همچنین از این طریق شما یاد می‌گیرید که در آینده نیز مهارت‌هایی که دارید را به تیم خود منتقل کنید.

یک برنامه شتاب‌دهنده بر روی آموزش مهارت‌هایی که برای اداره یک کسب‌وکار ضروری هستند، تمرکز دارد. بنابراین در این برنامه‌ها مهارت‌هایی از جمله فروش و بازاریابی، ارتباطات، امور مالی و سایر مهارت‌های فنی آموزش داده می‌شود.برای مثال Ameren Accelerator که توسط سیستم دانشگاه میزوری، UMSL Accelerate و Capital Innovators پشتیبانی می‌شود، برنامه‌هایی را می‌پذیرد که بر روی توسعه مهارت‌های استارتاپ‌ها و شرکای برنامه تمرکز دارند.

Warner Baxter مدیر عامل شرکت Ameren معتقد است که این شرکت از طریق مشارکت خود در این نوع برنامه‌ها یاد می‌گیرد که نوآوری بی‌خطر است.Warner Baxter توضیح می‌دهد که مشارکت با استارتاپ‌ها از طریق شتابدهنده Ameren تنها مربوط به نوآوری‌های فردی و تکنولوژی‌هایی که بررسی می‌کنیم نیست.مشارکت با استارتاپ‌ها، فرصت آشنایی  Ameren با رویکردهای متفاوت و طرز فکرهای منحصر به‌فرد شرکا را فراهم می‌سازد.بنابراین، شتابدهنده به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را با سایر بنیان‌گذاران به‌اشتراک بگذارید. همچنین از این طریق شما یاد می‌گیرید که در آینده نیز مهارت‌هایی که دارید را به تیم خود منتقل کنید.

7-مدیریت ریسک

مدیریت ریسک از جمله مزایای شتابدهنده
یکی دیگر از مزایای شتابدهنده برای استارتاپ‌ها مدیریت ریسک میباشد . این مراکز می‌توانند ریسک‌های موجود را شناسایی کنند و به شما کمک کنند تا آن‌ها را به کمترین میزان ممکن برسانید.

تمامی بنیان‌گذاران استارتاپ به خطر شکست فکر می‌کنند. هر کاری که انجام می‌دهید، ریسک خاص خود را دارد. بنابراین ورود به یک بازار، ارائه محصول و مفهومی که می‌فروشید، هر یک ریسک خاص خود را دارند.Rehan Yar Khan مدیر شرکت Orios Venture Partners معتقد است که برای موفقیت یک استارتاپ، عملکردهای متفاوتی نظیر توسعه محصول، قیمت‌گذاری، فناوری، خدمات مشتری، بازاریابی، امور مالی و مدیریت منابع انسانی باید به‌صورت منسجم انجام شود. هر یک از این عملکردها، بر روی عملکرد سرمایه‌گذاری تأثیر مستقیمی دارند.

بنابراین یکی دیگر از مزایای شتابدهنده‌ها برای استارتاپ‌ها این است که این مراکز می‌توانند ریسک‌های موجود را شناسایی نمایند و به شما کمک کنند تا آن‌ها را به کمترین میزان ممکن برسانید.همچنین به‌کمک برنامه شتاب‌دهنده می‌توانید ریسک کنید و آن‌را به‌صورت کاملا موثر مدیریت نمایید

8-تصویری بزرگ‌تر و چشم‌اندازی طولانی مدت

به‌عنوان بنیان‌گذاری که برای اولین بار یک استارتاپ را راه‌اندازی می‌کند، ممکن است نگاه کردن به شش ماه تا یک سال اول غیرممکن به‌نظر برسد. با این وجود، داشتن یک چشم‌انداز طولانی مدت بسیار حیاتی است.

مربیان که در برنامه‌های شتابدهنده حضور دارند به شما کمک می‌کنند تا چالش‌هایی که در طول زمان ایجاد خواهند شد را ببینید و راهکاری درست برای مقابله با آن‌ها داشته باشید. بنابراین آن‌ها می‌توانند برای دستیابی به یک تصویر بزرگتر و چشم‌اندازی طولانی‌تر، سوالاتی را از شما بپرسند. سپس ابزارها و تاکتیک‌هایی را برای رساندن شما به آن چشم‌انداز، پیشنهاد دهند.

9-سکوی پرش

سکوی پرش از مزایای شتابدهنده
در واقع شتاب‌دهنده‌ها مانند یک مربی شخصی هستند که شما را به مرحله بعدی می‌رسانند. مرحله‌ای که رسیدن به آن، به تنهایی امکان‌پذیر نبود. این مرحله ممکن است اجرای یک پیشنهاد متنوع‌تر یا ورود به یک بازار جدید باشد.بنابراین پیوستن به یک شتابدهنده مانند یک سکوی پرش است که شما را به اهداف‌تان می‌رساند.

یک شتاب‌دهنده در تمام مراحل رشد می‌تواند با استارتاپ‌ها همکاری داشته باشد. حتی استارتاپ‌هایی که در حال نزدیک شدن به یک کسب‌وکار واقعی هستند نیز می‌توانند از شتابدهنده‌ها کمک بگیرند. در واقع شتاب‌دهنده‌ها مانند یک مربی شخصی هستند که شما را به مرحله بعدی می‌رسانند. مرحله‌ای که رسیدن به آن، به تنهایی امکان‌پذیر نبود. این مرحله ممکن است اجرای یک پیشنهاد متنوع‌ تر یا ورود به یک بازار جدید باشد.

در واقع شتاب‌دهنده‌ها مانند یک مربی شخصی هستند که شما را به مرحله بعدی می‌رسانند. مرحله‌ای که رسیدن به آن، به تنهایی امکان‌پذیر نبود. این مرحله ممکن است اجرای یک پیشنهاد متنوع‌تر یا ورود به یک بازار جدید باشد.بنابراین پیوستن به یک شتابدهنده مانند یک سکوی پرش است که شما را به اهداف‌تان می‌رساند.

10-یک شتابدهنده برای همه

شتابدهنده‌ها یک مدل یا فرمت ارائه نمی‌دهند. رشد در برنامه‌های شتابدهی بدین معنی است که برنامه وجود دارد که به مرحله رشد، موقعیت، صنعت، سطح نظارت یا مشارکت مطلوب، نتیجه برنامه‌ریزی شده یا هر عامل دیگری، می‌پردازد. در نتیجه، یک محیط دلگرم کننده وجود خواهد داشت که به پیشرفت شما کمک می‌کند.

11-ایجاد انگیزه و روحیه

محیط‌های مشارکتی و اجتماعی موجود در شتاب‌دهنده‌ها، شما را به سمت جلو سوق می‌دهد. تعامل با سایر بنیان‌گذاران می‌تواند یک نیروی محرک قدرتمند باشد. شنیدن تردیدها و چالش‌های دیگر بنیان‌گذاران منجر به ایجاد انگیزه برای شما خواهد شد.

محیط‌های مشارکتی و اجتماعی موجود در شتاب‌دهنده‌ها، شما را به سمت جلو سوق می‌دهد. تعامل با سایر بنیان‌گذاران می‌تواند یک نیروی محرک قدرتمند باشد. شنیدن تردیدها و چالش‌های دیگر بنیان‌گذاران منجر به ایجاد انگیزه برای شما خواهد شد. این‌ کار به شما یادآوری می‌کند که بر شک‌های خود غلبه کنید و چالش‌هایی یا موانعی که با آن‌ها موجه می‌شوید را به‌کمک همدیگر برطرف کنید.

12-تداوم پشتیبانی تا مدت‌ها پس از پایان برنامه

همان‌طور که در بخش‌های قبل به آن اشاره کردیم، برنامه شتاب‌دهنده بعد از چند ماه به پایان می‌رسد، اما این به معنی پایان پشتیبانی نیست.  روابطی که در شتاب‌دهنده‌ها ایجاد می‌شوند، طولانی مدت هستند و علاوه‌ بر این شبکه‌ای از فارغ‌التحصیلان نیز همیشه در شتاب دهنده حضور دارند تا از ‌آن‌ها برای تحقیق در مورد استعدادها، جستجوی سرمایه‌گذار یا دریافت بازخورد، بهره‌مند شوید.

همان‌طور که مشاهده کردید، شتاب دهنده‌ها مزایای زیادی را برای استارتاپ‌ها به همراه دارند. خروجی‌های موفق شتاب‌دهنده‌ها نیز اهمیت پیوستن به این مراکز را نشان می‌دهند. البته لازم به ذکر است ورود به یک شتاب‌دهنده الزاما نشانه موفقیت نیست، اما اولین قدم برای ایجاد یک کسب‌وکار موفق است.

نتیجه گیری :

در این مقاله به بررسی مزیت شتابدهنده پرداختیم. از جمله مزایای شتابدهنده میتوان به پشتیبانی جامع فهرستی از فعالیت ها، دسترسی به سرمایه گذار، دستیابی سریع به دانش و تجربه، توسعه مهارت ها، مدیریت ریسک، تصویری بزرگتر و چشم اندازی طولانی مدت، سکوی پرش،  ایجاد انگیزه و روحیه، تداوم پشتیبانی تا مدت ها پس از پایان برنامه و … نام برد که هرکدام از این عناوین در این مقاله  بطور جداگانه توضیح داده شده  است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا به بررسی مزایای شتابدهنده بپردازیم . امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. صفحه های ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا از آخرین محتوای ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا